25-årsjubileum i Rådhuset

Ordfører Anne Lindboe ønsket velkommen i Munchrommet.
Munchs maleri “Livet” i bakgrunnen.

Tekst og foto: Per Østvold

Oslo Elveforum feiret sitt 25-årsjubileum 25. mars 2025 med ordførermottakelse i Oslo rådhus. Ordfører Anne Lindboe ønsket vel 30 gjester velkommen i det vakre Munchrommet, og gratulerte med jubileet.

– Tenk så heldige vi er i Oslo! Vi er omgitt av natur på alle kanter og brusende vann som renner gjennom byen. Slik har det ikke alltid vært, sa ordføreren, og fortsatte:

– I 25 år har Oslo Elveforum arbeidet for vern og gjenåpning av Oslos vassdrag. Takket være dette langsiktige arbeidet renner nå flere tusen meter med elveløp fritt i landskapet. Dette er viktig for planter og dyr – og ikke minst for alle oss som bor i Oslo. Nye turveier og grøntområdet er blitt skapt og tatt i bruk. Gradvis har naturen vunnet tilbake terreng. For innbyggerne betyr dette flere blågrønne pusterom i hverdagen – steder for rekreasjon, mosjon og naturopplevelser.

– I tillegg bidrar gjenåpning av elver og vassdrag til at byen blir mer motstandsdyktig mot ekstremvær som nedbør og flom, noe vi dessverre opplever oftere og oftere.

Ordfører Anne Lindboe påpekte at Oslo Elveforum har både ildsjeler og vaktbikkjer, og at arbeidet har gitt formidable resultater.

– Dere har gjort Oslo vakrere og mer levende, avsluttet ordføreren.

Artikkelen fortsetter etter bildet.

Ida Fossum Tønnessen taler

Ida Fossum Tønnessen

Neste taler, Ida Fossum Tønnessen, er en av nestorene og tidligere leder i Oslo Elveforum. Sammen med Sissel Rønbeck fikk hun i 2019 St. Hallvard-medaljen for sin innsats for opprettelsen av Akerselva miljøpark.

Ida tok et historisk tilbakeblikk fra stiftelsen den 23. februar 2000 og fram til i dag, og nevnte resultater som er oppnådd. Hun takket pionerer som Tor Holtan Hartwig, Albert Nordengen, Boris Hansen, Sigurd Tønsberg med flere.

Deretter talte Reidun Bolsø, generalsekretær i og Omland Friluftsråd, Unn Orstein, leder i Asker Elveforum og Ole Kristian Udnes, leder i Bærum Elveforum, før Helén Svensson, leder i Oslo Elveforum avrundet mottakelsen med noen velvalgte ord.

Artikkelen fortsetter etter bildet.

Helén Svensson taler

Helén Svensson

– Takk til ordføreren for invitasjonen, og for fine ord til oss i Oslo Elveforum. Takk også til Ida og alle dere andre som har hatt ordet, for flotte taler sa Helén.

– Som Ida allerede har fortalt oss, var det i dette hus organisasjonen formelt ble stiftet for 25 år og én måned siden. Av de som er til stede i dag, har flere vært med i elvegruppene både i 25 og 35 år. Men så vidt jeg vet, er det kun Kjell Fr. Jacobsen av de tilstedeværende, som var til stede på selve stiftelsesmøtet for 25 år siden, sa Helén, og forsamlingen kvitterte med en varm applaus for Kjell.

– I dag er «alle» enige i at det er et mål å gjenåpne flest mulig elver og bekker, fortsatte Helén Svensson: – Holdningene er totalt forandret på 25-30 år. Elver og bekker med rent vann, fisk, grøntområder og turstier har blitt et folkekrav. Og det går sakte, men sikkert framover – selv om vi synes at det kan ta alt for lang tid.

– Vi håper at byrådet sørger for at kommuneplanens juridiske del får en bindende bestemmelse om forbud mot alle tiltak innenfor de byggefrie beltene på 20 og 12 meter langs vassdragene, sa Helén, og avsluttet med å ønske velkommen til blågrønn innsats også i tida framover.

Arrangementet ble avsluttet med en guidet tur i rådhuset.

Dette innlegget ble publisert i Arrangementer og merket med , , , . Bokmerk permalenken.